NEWS

29 Jul 2022

Results from Day Four of EYOF Banská Bystrica 2022

Categories: EOC · Sports Events

Artistic Gymnastics – Mixed Pairs Final

1st – Riccardo Villa & Arianna Grillo (ITA)

2nd – Jukka Nissinen & Helen Kevric (GER)

3rd – David Puicea & Amalia Puflea (ROU)

 

Athletics – Girls Pole Vault

1st – Evgenia-Maria Panagiotou (GRE)

2nd – Emma Meszaros (HUN)

3rd – Anna Simkova (SVK)

 

Girls – 800m  

1st – Masa Rajic (SRB)

2nd – Lorenza De Noni (ITA)

3rd – Oliwia Belczew

 

Girls – 400m

1st – Edanur Tulum (TUR)

2nd – Lenka Gymerska (SVK)

3rd – Maria Capota (ROU)

 

Girls – 2000m Hurdles

1st – Greta Guerrero (ESP)

2nd – Karolina Jarosova (CZE)

3rd – Ceren Kilic (TUR)

 

Girls – 3kg Hammer Throw

1st – Patricia Kamga (SWE)

2nd – Marie Rougetet (FRA)

3rd – Zuzana Stejfova (CZE)

 

Girls – 200m

1st – Lara Jurcic (CRO)

2nd – Maria Jarosinska (POL)

3rd – Elisa Marcello (ITA)

 

Girls – 400m Hurdles

1st – Olha Mashanienkova (UKR)

2nd – Stefania Uta (ROU)

3rd – Amelia Zochniak (POL)

 

Boys – 110m Hurdles

1st – Matyas Zach (CZE)

2nd – Janko Kisak (CRO)

3rd – Iker Moreno (ESP)

 

Boys 400m

1st – Noam Mamu (ISR)

2nd – Fabian Vidal (ESP)

3rd – Matthew Galea (MLT)

 

Badminton – Girls Singles

1st – Nella Nyqvist (FIN)

2nd – Ravza Bodur (TUR)

3rd – Maria Tommerup (DEN)

3rd – Vilte Paulauskaite (LTU)

 

Boys Singles

1st – Salomon Thomasen (DEN)

2nd – Romeo Makboul (SWE)

3rd – Pascal Cheng (AUT)

3rd – Mateusz Golas

 

Cycling – Girls 57,8km Road Race

1st – Cat Ferguson (GBR)

2nd – Jessica Ostiz (ESP)

3rd – Beatrice Temperoni (ITA)

 

Boys – 65,8km Road Race

1st – Cedric Keppens (BEL)

2nd – Patryk Goszczurny (POL)

3rd – Michal Strzelecki (POL)

 

Judo – Girls 63kg

1st – Kerem Primo (ISR)

2nd – Adel Kelemen (HUN)

3rd – Nele Noack (GER)

3rd – Sara Corbo (ITA)

 

Girls – 70kg

1st – Ingrid Nilsson (SWE)

2nd – Elena Dengg (AUT)

3rd – Nika Koren (SLO)

3rd – Nino Gulbani (GEO)

 

Boys – 81kg

1st – Stanislav Korchemliuk (UKR)

2nd – Ismayil Zamanov (AZE)

3rd – Matiss Zeila (LAT)

3rd – Gor Karapetyan (ARM)

 

Boys – 90kg

1st – Miljan Radulj (SRB)

2nd – Nik Purnat (SLO)

3rd – Archil Mamulashvili (GEO)

3rd – Rares Arsenie (ROU)

 

Swimming – Girls 200m Freestyle

1st – Lucijana Luksic (CRO)

2nd – Sylvia Statkevicius (LTU

3rd – Julia Ackermann (GER)

 

Girls – 100m Butterfly

1st – Alice Dimaggio (ITA)

2nd – Emmy Haellkvist (SWE)

3rd – Martine Damborg (DEN)

 

Mixed – 100m Medley Relay

1st – Germany

2nd – Great Britain

3rd – Italy

 

Boys – 200m Backstroke

1st – Alex Kovats (HUN)

2nd – Daniele Del Signore (ITA)

3rd – Denys Mialkovskyi (UKR)

 

Boys – 50m Freestyle

1st – Davide Passafaro (ITA)

2nd – Falemana Lopez (FRA)

3rd – Mykyta Kudinov (UKR)