NEWS

26 Jul 2022

Results from Day Two of EYOF Banská Bystrica 2022

Categories: EOC · Sports Events

Artistic Gymnastics – Boys All Around Final

1st – Radomyr Stelmakh (UKR)

2nd – Riccardo Villa (ITA)

3rd – Matteo Giubellini (SUI)

 

Boys – MAG Team Final

1st – Italy

2nd – Great Britain

3rd – Switzerland

 

Athletics – Boys 5kg Shot Put

1st – Arnau Llorens (ESP)

2nd – Marco Nardocci (ITA)

3rd – Denis Cutcovetchi (MDA)

 

Girls – 1kg Discus Throw

1st – Roberta Echterhoff (GER)

2nd – Natalie Fiserova (CZE)

3rd – Maria Visan (ROU)

 

Girls – Long Jump

1st – Bori Rozsahegyi (HUN)

2nd – Anna Curkovic (CRO)

3rd – Viktorie Janska (CZE)

 

 

Girls – 5000m Race Walk

1st – Lena Auvray (FRA)

2nd – Aldara Meilan (ESP)

3rd – Alexandra Kovacs (HUN)

 

 

Boys – 1500m

1st – Latena Cervone (ITA)

2nd – Albert Szirbek (HUN)

3rd – Sean Cronin (IRE)

 

Boys – 5kg Hammer Throw

1st – Armin Szabados (HUN)

2nd – Mico Lampinen (FIN)

3rd – Ilia Ciui (MDA)

 

Boys – 100m

1st – Zalan Deak (HUN)

2nd – Ylann Bizasene (FRA)

3rd – Daniel Casado (ESP)

 

Cycling – Girls Time Trial

1st – Cat Ferguson (GBR)

2nd – Jessica Ostiz (ESP)

3rd – Anna Gaborska (POL)

 

Boys – Time Trial

1st – Patryk Goszczurny (POL)

2nd – Pavel Sumpik (CZE)

3rd – Seb Grindley (GBR)

 

Judo – Girls 44kg

1st – Vera Wandel (NED)

2nd – Szabina Szeleczki (HUN)

3rd – Clara Mermet (FRA)

3rd – Tanzila Muntsurova (AUT)

 

Girls – 48kg

1st – Ilaria Finestrone (ITA)

2nd – Konul Aliyeva (AZE)

3rd – Summer Shaw (GBR)

3rd – Helen Habib (GER)

 

 

Boys – 55kg

1st – Daviti Lomitashvili (GEO)

2nd – Murad Aliyev (AZE)

3rd – Karol Rubinstein (ISR)

3rd – Vahe Aghasyan (ARM)

 

Boys – 60kg

1st – Jochem van Harten (NED)

2nd – Nurlan Karimli (AZE)

3rd – Davit Kareli (GEO)

3rd – Nazar Viskov (UKR)

 

Swimming – Girls 400m Freestyle

1st – Julia Ackermann (GER)

2nd – Valentina Procaccini (ITA)

3rd – Iman Avdic (BIH)

 

Girls – 200m Butterfly

1st – Alice Dimaggio (ITA)

2nd – Belis Sakar (TUR)

3rd – Angyal Zambo (HUN)

 

Girls – 200m Backstroke

1st – Nahia Garrido (ESP)

2nd – Claudia Prisecariu (ROU)

3rd – Dora Szabo (HUN)

 

Girls – 100m Freestyle

1st – Smilte Plytnykaite (LTU)

2nd – Jana Pavalic (CRO)

3rd – Skye Carter (GBR)

 

Mixed – 100m Freestyle Relay

1st – Italy

2nd – Lithuania

3rd – Germany

 

Boys – 100m Backstroke

1st – Aukan Goldin (ISR)

2nd – Daniele Del Signore (ITA)

3rd – Vincent Passek (GER)

 

Boys 200m Breaststroke

1st – Oscar Bilbao (GBR)

2nd – Emilian Hollank (GER)

3rd – Collin van der Hoff (NED)

 

Boys 1500m Freestyle Final Heats

1st – Filippo Bertoni (ITA)

2nd – Batur Albayrak (TUR)

3rd – Hunor Kovacs-Seres (HUN)